A szociális segítő feladatai A szociális segítő feladatait a következőkben foglalhatjuk össze:
az egyén problémamegoldó-, megküzdési képességének fejlesztése, támogatása (pl. jobb munkavégzési képesség, kommunikációs készség, szociális alkalmazkodás, új ismeretek elsajátítása…) az egyén és erőforrásrendszerek közötti kapcsolat kiépítése, a forrásrendszerek közötti együttműködés, forrásrendszeren belüli hatékonyság javítása, társadalom és egyén közötti együttműködés (befogadás) erősítése (pl. a segítő- szolgáltató hálózatok, rendszerek elérése, szolgáltatásaik jobb kihasználása, koordinálása annak érdekében, hogy az álláskereső a számára legelőnyösebb lehetőségeket elérje...). szociális védelmet, ill. az egyén szociális alkalmazkodását segítse elő: szociális segítő a társadalom (annak részvevői, pl. munkáltatók, más dolgozók…) kirekesztő, diszkrimináló viselkedései ellen harcol, védi a rászorulót, miközben fontos társadalmi, szociális normákat közvetít az egyén felé, aki a normák sikeresebb elsajátításával eredményesebben képes alkalmazkodni a környezethez. társadalom, szociálpolitika formálásban való részvétel: a szociális munka a hátrányos, kirekesztettek oldalán állva információkat, problémákat közvetít a társadalom számára, koncepciókat, javaslatokat készít, szakmai nyomást gyakorol, annak érdekében, hogy megfelelő szociálpolitikai támogatási rendszerek alakuljanak ki a rászorulók segítésében, ill. egészségesebb társadalom kialakításában. A szociális munka mozgástere nagymértékben függ a kor politikai, gazdasági aktuális szükségleteitől, kényszereitől.
A fent említett célokat, értékeket úgy képes megcélozni a szociális munka, hogy e tevékenységet hivatássá, professzióvá emeli, létrehozza maga intézményrendszereit, sajátos szakmai etikai elvárásait, szabályait, képzési rendszereit.
A szociális munka, mint segítő tevékenység fontos értékeket követ, tart szem előtt:
- demokratikus elkötelezettség, társadalmi felelősségvállalás.
- szolidaritás a szegények, hátrányos helyzetűek iránt
- tolerancia a másság iránt
- az egyén autonómiájának tisztelete: az egyén dönt saját életéről, szabad az értékek választásában.
- konszenzusos felelősségvállaláson alapul a közös cselekvés a kliens segítésére, amely során az ügyfél egyéni felelősségére, aktív részvételére is épít.
|