A projektrésztvevők munkába helyezése, utógondozása A speciális képzési-foglalkoztatási projektek alapvető célja, hogy a szakképzetlen, vagy elavult, nem piacképes végzettséggel rendelkező munkanélküli résztvevőket a szakmai képesítés megszervezésével bevezesse, illetve visszavezesse a munka világába, a projektből kilépők a megszerzett szakma birtokában a munkaerő-piacon tartós foglalkoztatást nyerjenek és nagyobb konfliktusok nélkül legyenek képesek társadalmi (re)integrációra.
Több éves tapasztalat igazolja, hogy ezen projektek egyik legösszetettebb, legbonyolultabb és legkritikusabb szakasza a kilépők elhelyezkedésének megszervezése, életük nyomon követése és utógondozásuk.
A munkába helyezés és az utógondozás során a következő feladatok jelentkeznek
Segítsük a program résztvevőinek tartós munkahelyhez jutását, a megszerzett munkahely megtartását, ezáltal a társadalomba történő beilleszkedést.
A programból kilépő, a munkaerő-piacon elhelyezkedők sorsának és életkörülményeinek figyelemmel kísérése.
Az egykori hallgatók munkahelyi beilleszkedésének segítése és ösztönzése, az esetleges munkahelyi gondok és problémák megoldásában való közreműködés.
Az előforduló krízishelyzetek feloldása munkalehetőség megszűnése esetén, új munkahelyhez jutás segítése.
A kilépők helyzetének, életfeltételeinek folyamatos figyelemmel kísérése, közreműködés az egyéni és családi gondok megoldásában.
Az elhelyezés, a nyomon követés és utógondozás tapasztalatainak felhasználása a foglalkoztatási programok továbbfejlesztésében.
Módszerei: - A résztvevők számára munkaerő-piaci ismereteket adó és bővítő tréning foglalkozások szervezése, amely felkészíti a projektrésztvevőket az álláskeresés technikáira, az állás megszerzésére és megtartására. - A projektrésztvevők részére a kiegészítő termelési gyakorlat olyan munkahelyeken való biztosítása, amelyek lehetőséget nyújtanak a projekten belülitől különböző, korszerűbb termelési technológia elsajátítására, s egyben a legjobb hallgatók számára potenciális munkahelyet jelentenek, ahol „eladhatják magukat”. - Munkaközvetítés szervezett formában, amely során folyamatosan gyűjthetők a munkaerő igények (kínálat-kereslet), kapcsolat építhető ki a potenciális munkahelyek, a humán –és munkaügyi területen dolgozó szakemberekkel, a projektrésztvevőket termelési gyakorlatra fogadó vállalkozókkal, bizonyos szakmák (kőműves, festő, bádogos, kertész) esetében munkaerő kölcsönzés a partner vállalkozások számára, a résztvevők elhelyezkedésének folyamatos szervezése, menedzselése és figyelemmel kísérése, kapcsolattartás, kapcsolat tartása a projektrésztvevők szüleivel, családjával, az illetékes önkormányzattal,
A tranzitfoglalkoztatási program végén, az OKJ vizsgákat megelőzően személyesen, illetve levélben célszerű felkeresni, a projektben oktatott szakmákban leginkább foglalkoztató cégeket, jelezve, hogy a szakmai vizsgát követően mely szakmákban lesz munkaerő ajánlat. A potenciális munkahelyek képviselői részére nyílt nap (napok) szervezése, amelynek során megismerkedhetnek a projektben folyó munkával, az egyes szakmák tanulóival. Közreműködés a munkahelyek és a projektrésztvevők között létrejövő munkaszerződések megkötésében, az elhelyezkedettekről nyilvántartás vezetése. Utógondozás: kapcsolattartás a munkába helyezett hallgatókkal, beilleszkedési nehézségeik enyhítése, mentori segítségnyújtás az elhelyezés után legalább 3 hónapig.
|