előzőÉrtelmi sérültek A befogadó munkahely kialakításának támogatásakövetkező
A törvények adta lehetőségek a fogyatékkal élők foglalkoztatására

A különböző fogyatékosságok eltérő mértékű akadályokat jelentenek a munkavállalás során. A beszédsérültség kevesebb munkahelyen jelentkezik kifejezetten gátló tényezőként, mint a munkakörnyezet jelentős átalakítását igénylő súlyos mozgáskorlátozottság. Az értelmi fogyatékos emberek munkavállalása a leginkább problematikus, sokan nem képesek nagyobb szaktudást igénylő bonyolultabb munkafolyamatok elvégzésére, a kommunikációs nehézségek és a munkáltatók részéről gyakran tapasztalható előítéletes magatartás is gyakran akadályozza sikeres elhelyezkedésüket. Sok esetben tehát a munkahelyi környezet akadályai tehetők felelőssé azért, hogy valaki a fogyatékossága miatt szorul ki a munkaerőpiacról.

Megfelelő segédeszközök alkalmazásával, kisebb térbeli átalakításokkal, alternatív kommunikációs rendszerek (jelnyelv, piktogramok) használatával, személyre szabott munkaidő bevezetésével számos -jelenleg munkaképtelennek minősülő- ember foglalkoztatása megvalósítható lenne. A fogyatékos emberek jelenlegi rendkívül kedvezőtlen munkaerő-piaci helyzete döntően a fizikai környezet akadályai és a rossz társadalmi beidegződések következménye.

A habilitáció olyan társadalmi beilleszkedést elősegítő tevékenységek összessége, amelyek célja a fogyatékkal született emberek (elsősorban gyermekek) meg nem lévő, új képességeinek kialakítása.

A rehabilitáció komplex egészségügyi, mentálhigiénés, foglalkozási és szociális folyamat az érintettek (fogyatékos emberek és családtagjaik) aktív közreműködésével a társadalmi integráció érdekében. A rehabilitáció csak akkor lehet eredményes, ha a maga komplexitásában valósul meg, személyre szabott és a fogyatékosság bekövetkezte után az egész életutat végigkíséri, valamint nem csupán az érintett személyre, hanem az egész családra ki kell terjednie. A rehabilitációs munka végső célja az, hogy a gyógykezelt személyek egészségi állapotuknak és meglévő képességeiknek megfelelő, társadalmilag és saját önbecsülésük számára is hasznos tevékenységek ellátására képesek legyenek.

Új eleme a rehabilitációs foglalkoztatás támogatásának 2006. novemberétől a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkaadók akkreditációs rendszere. Ennek keretében a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkaadók foglalkoztatási szempontú minősítésére kerül sor.

Három minősítési szintet lehet elérni, melyek

  • alap tanúsítvány (érvényességi idő 5 év)

  • rehabilitációs tanúsítvány (érvényességi idő 3 év)

  • kiemelt tanúsítvány (érvényességi idő 2 év)

A kiemelt tanúsítvány megszerzéséhez már 2006-tól érdeke fűződött az érintett munkaadóknak (egyes támogatási jogosultságok jogszabály szerint ennek függvényében álltak fenn), a többi támogatást igénylő munkaadó esetében csak 2007. július elsejétől általános támogatási feltétel az akkreditációs tanúsítvány.

előzőÉrtelmi sérültek A befogadó munkahely kialakításának támogatásakövetkező