előzőA tanácsadás lehetőségei munkanélkülieknek és a mu... Pályaorientációkövetkező
Példák a tanácsadás formáira



Egy nagyvállalat be akarja zárni egyik veszteséges részlegét. Több mint 50 embert fognak elbocsátani, bár az új marketing osztályon vannak még betöltetlen állások. A helyzet több professzionális segítői feladatot is kínál. Az egyik a létszámleépítést részben megelőző, részben kísérő csoportos pályamódosítási tanácsadás lenne. Itt ki lehet dolgozni az egyéni megoldásokat, tágítani lehet a munkaerőpiacra, a lehetőségekre vonatkozó ismeretek körét, stb. Ebben a folyamatban az is kiderül, hogy kik azok akik vállalják a továbbtanulást és milyen szintű tanulmányokra vállalkoznak. Akik szívesen jelentkeznének képzésre, hogy a vállalat más részlegein tovább dolgozzanak azok számára professzionális tesztvizsgálatokkal kiegészített pályatervezés javasolt, amelynek során megfogalmazódik, hogy a jelentkező valóban alkalmas-e az illető képzésre, pályára vagy csak a szükség szülte kényszerű helyzetben vállalkozott valamire, ami meghaladja képességeit, teherbírását.



Egy hátrányos helyzetűeket segítő alapítvány képzéseket szervez alacsony végzettségű kliensei számára. A támogatottak várják a képzések indítását, de nem tudják, mire szeretnének jelentkezni. Az alapítvány nem tud képzést szervezni, mert bár számos ügyfelük van, az utolsó percben mindig kiderül, hogy egy adott szakmára túl kevés a jelentkező. A professzionális feladat itt pályatanácsadás jellegű. A klienseknek nincs határozott elképzelésük arról, hogy mit válasszanak, nem tudják mit szeretnének és az ajánlatok inkább elbizonytalanítják mintsem serkentik őket. A csoportos pályatanácsadás sokat javíthat a helyzeten.



A munkaügyben dolgozó professzionális segítők feladata általában a munkábaállás támogatását jelenti, többnyire a tanácsadás különböző típusainak segítségével. Ezek a tevékenységek közvetlenül a munkanélkülit segítik, az ő személyes problémájával foglalkoznak. A fiatal, pályakezdő ügyfelek esetében nem ritka az sem, hogy az elmaradt valódi pályaválasztási tanácsadást kell pótolni.

Magyarországon is több szinten folyik tanácsadói tevékenység. A jogi tanácsadásnak hagyományai vannak, a nevelési tanácsadás is kezd ismertté válni.

Bármilyen típusú tanácsadást végzünk is, a szakembernek három területen kell ismeretekkel rendelkeznie:



a)    föl kell mérnie a kliens munkavégzéshez kapcsolódó képességeit, készségeit, kompetenciáit,

b)    ismernie kell a foglalkozásokat,

c)    és rendelkeznie kell munkaerőpiaci ismeretekkel.



Ebben a tananyagban mindhárom „lábat” feldolgozzuk, azaz e fejezetben a kliensre vonatkozó tudnivalók találhatók, amit a foglalkozásokkal kapcsolatos ismeretek követnek, A munkapiac, közkeletű elnevezése szerint a munkaerőpiac önálló fejezet témája volt!

A munkaügyi területen a tanácsadás két szintjét különböztethetjük meg. Egyik a munkavállalói tanácsadás a másik a pszichológiai tanácsadás. Munkaügyi szervezeteken belül mindkét folyamat a munkába állást segíti a maga specifikus módszereivel. Az alábbi ábra a két szakterület közti különbségeket és a közös elemeket szemlélteti. Látható, hogy a tanácsadó tevékenysége a foglalkozások, képzések és a munkaerőpiac összetevőire vonatkozó információkkal telített. Ezzel szemben a pszichológus mélyebben foglalkozik az egyénnel, a pszichés akadályok legyőzésével, motiválással, a személyes erőforrások felhasználásával.





Az alábbiakban azokat a professzionális tevékenységeket mutatjuk be amelyek a munkábaállással kapcsolatosak, akár közvetlenül a munkanélkülit akár a munkáltatót vagy a munkában állókat támogatják. Ezek egy része hangsúlyozottan preventív jellegű, vagyis általában nem munkanélküliekkel hanem pályájuk kezdetén állókkal, diákokkal, vagy elbocsátás előtt álló alkalmazottakkal végzik és amelyek segítségével a munkanélkülivé válás többé-kevésbé elkerülhető. Ezekben az esetekben még nem kell számolni a munkanélküliség átéléséből eredő hatásokkal.



Más tevékenységformák esetében a munkanélküliség hatásainak ellensúlyozására, kezelésére esik a hangsúly. A felsorolt tevékenységek csoportban is végezhetőek, de a bonyolultabb esetek megoldásához egyéni foglalkozásra van szükség.

előzőA tanácsadás lehetőségei munkanélkülieknek és a mu... Pályaorientációkövetkező