előzőStrukturált beszélgetésvezetési stratégia Példák a tanácsadás formáirakövetkező
A tanácsadás lehetőségei munkanélkülieknek és a munkanélküliség megelőzésében

Különböző elképzelések vannak arra nézve, hogy mi a dolga a professzionális segítőnek a munkanélküliség kezelésében. Elméletileg, a legáltalánosabb megfogalmazásban a munkanélküliség három specifikus feladatot jelent a professzionális segítők számára:



- Fel kell térképezni a munkanélküliség hatásait,

- fel kell deríteni melyek azok a tényezők, amelyek befolyásolják ezt a hatást, és

-a pszichológiai "kép" és az álláskeresésben elért siker közti összefüggés vizsgálata.



A mindennapi gyakorlatban az egyén szintjén jelentkező konkrét kérdéseket kell megoldani. Mit tegyen a professzionális segítő azért, hogy a munkanélküliség szorongató problémáját segítsen megoldani a hozzá fordulóknak?

Vannak akik a munkanélküliség kezelésében a prevenció fontosságát hangsúlyozzák. Szerintük a professzionális segítő feladata az, hogy pályaorientációban és a pályaválasztásban segítséget nyújtson a fiataloknak. A jól előkészített pályaválasztás a legtöbb esetben segít elkerülni a tartós munkanélküliséget, hiszen aki így választ az olyan foglalkozást keres és talál amelyet szívesen végez, ami megfelel egész személyiségének és amire piaci kereslet is van.

Mások a tartós munkanélküliség hatásainak feldolgozásában vélik fontosnak a professzionális segítő közreműködését. A munkanélküliség állapota betegségekre hajlamosít, ezért az orvosi diagnosztikai rendszerek rizikótényezőként tartják számon, tehát indokolt valamiféle kezelést nyújtani azoknak akik ebben szenvednek.

Egy harmadik álláspont szerint az egészséges, "normális" emberek megoldják maguk a munkábaállás problémáját, csak a hátrányos helyzetűeknek vagy az egészségileg károsodott személyeknek van szükségük professzionális segítőre. Több országban speciális munkaügyi intézmények léteznek, ahol foglalkozási rehabilitációs tevékenységekben közreműködnek a professzionális segítők.

A munkanélküliség kezelésében dolgozó professzionális segítő munkájának általános célja kliensét abban segíteni, hogy munkába álljon.

Az utóbbi 50 évben alakultak ki azok a specifikus módszerek és eljárások, amelyeket a munkaügyben dolgozó professzionális segítő használ. Elsősorban a professzionális munka és pályatanácsadás az a módszer, amely abban segít, hogy valaki személyiségének és a munkaerőpiacnak megfelelő foglalkozást találjon. A motiváló, aktiváló csoportos foglalkozások, piaci nevükön motivációs tréningek, azt a célt szolgálják, hogy a tartós munkanélküliség hatásaitól érintett személyek az érzelmi hullámvölgyből kimozduljanak, és újra képessé váljanak erőfeszítést tenni, helyzetük megoldásán munkálkodni.

A munkába állás területén a klasszikus munkapszichológiának vannak más lehetőségei is. Ilyen módszer az alkalmasság-vizsgálat és a szűrővizsgálat.

Ezek az eljárások nem közvetlenül a munkát keresőket támogatják, hanem a vállalatok vagy képzési intézmények számára próbálják meg kiválasztani a jelentkezők közül a legmegfelelőbbeket.

Az, hogy a pszichológia által kínált lehetőségek közül a professzionális segítő melyiket fogja alkalmazni, attól függ, hogy milyen kultúrában, milyen szervezetben és kinek a megbízásából foglalkozik a munkanélküliekkel.



előzőStrukturált beszélgetésvezetési stratégia Példák a tanácsadás formáirakövetkező