A kliens munkaerő-piaci helyzetének feltárása, állapotfeltárás („diagnózis”) A programba való bevonást az Együttműködési Megállapodás vagy Szolgáltatási szerződés aláírásával hitelesíthetjük. (példa megállapodás letölthető) Az első interjú és a személyes segítő beszélgetés a következő fontos eleme a segítő folyamatnak. A személyes segítő beszélgetés helyzetében a tanácsadó meghallgatja, hogy az ügyfél hogyan látja a jelenlegi helyzetét.
A tanácsadó kérdéseket tesz fel (visszatükröz) a probléma tisztázása érdekében. Előfordulhat, hogy az ügyfél nem mondott el mindent, a probléma diagnosztizálása és a megoldásához vezető út lépései ezért félre siklanak, és más irányba vezetjük az ügyfelet, mint azt ő szeretné.
A probléma tisztázása érdekében a következőket kell tisztáznunk:
a probléma előzményei,
a probléma következményei,
a környezeti tényezők szerepe,
a problémát kísérő érzések, gondolatok, viselkedési szándékok.
A többszöri nyílt, oldott légkörű tanácsadáson, az ügyfél és a tanácsadó megbeszéli a problémát, kiderítik, hogy hol kell kezdeni.(a tanácsadó benyomásait, érzéseit, a megtapasztalt tényeket a „Diagnózis lapon” rögzíti, ez emlékeztető a későbbiekben, amikor a cselekvési tervben meghatározott lépésekben korrekciót kell tenni, vagy más irányból újra kezdeni. Az itt leírt információk bővülnek, és időközben módosulnak. A hatékony tanácsadásnak nélkülözhetetlen feltétele, hogy lehetőleg minden lényeges információt szerezzünk meg az ügyféltől. Ha nem vagyunk minden lényegi ismeret birtokában, akkor nagyon nehéz – ha nem éppen lehetetlen - megfelelő módon segíteni. Körültekintően meg kell tudakolnunk minden fontos részletet, és ez nem kevés hozzáértést igényel a tanácsadótól.
Fontos, hogy az ügyféllel együtt kidolgozzuk, mi a probléma alapvető oka, és mi nem az. Előítélet-mentesen kell jelen lennünk, a probléma az ügyfelünké, nem a tanácsadóé, ezért a tanácsadónak azt úgy kell szemlélnie, ahogyan az ügyfele nézi azt.
|