előzőA hajléktalanok csoportjai A hajléktalanokat segítő intézményrendszerkövetkező
A hajléktalanná válás okai

Családjukból elszökő fiatalok: életkoruk 12-19 év között mozog. Jellemző a rendezetlen anyagi háttér, a szülők alkoholizmusa, deviáns életvitele, normaszegő életmódja, illetve a váláskori krízisek. Ezen helyzetek során előfordul, hogy a fiatalok nem elszöknek, hanem kidobják őket.

Állami gondozásból elszökő, felnőtté váltként kikerülő fiatalok: a fiatalok 18. életévüket betöltve automatikusan kikerülnek az állami gondozásból.

Kábítószeres fiatalok: általában középkorúak, a családból kidobódnak, párkapcsolataik felbomlanak, munkát nem találnak.

Alkoholisták, pszichés és szomatikus betegek, sérültek: középkorúak és idősek. Egy részük alkalmi munkával megkeresi saját maga számára a napi betevő falatot, más részük munkaképtelen.

Idős, leépült csavargók: a szociális otthonok nem szívesen fogadják be őket.

Tudatosan csövezők: alacsony bérű, rendszeres nehéz fizikai munkával egyenlő bérmunkás létet tagadva választják ezt.

Börtönből kikerültek, alvilágiak: egy részüknek nincs más választása, más részük csak elrejtőzik ebben.

Alkalmi munkások,volt ingázok, munkásszálláslakók, munkanélküliek: középkorú, munkaképes emberek, akiknek alacsony bérük nem fedezi a kiadásaikat (albérleti díj9, hullámzóan jutnak keresethez.

Elváltak: házasságuk, élettársi kapcsolatuk felbomlása után lakás nélkül maradnak, egzisztenciálisan, mentálisan és pszichésen sem képesek talpon maradni→ alkoholizmusba, devianciába sodródnak.

Kilakoltattak: nem fizették a lakbért, közüzemi díjakat, nem jogosultak tovább a lakásban maradni. Hivatalos eljárással teszik őket hajléktalanná, további sorsukkal nem törődnek. Pl.: kisgyermekes anyukák.

A hajléktalanná válás legsúlyosabb következménye, hogy a hajléktalan elveszti a társadalmi, kapcsolati tőkéjét, behozhatatlan hátrányba kerülnek a munkaerőpiacon, szociálisan elszigetelődnek.

A hajléktalanná válás óta eltelt idő hossza csökkenti a lakhatásba való visszatérés lehetőségét, hiszen a hajléktalan lét és a környezeti ártalmak következményei (egészségügyi, jövedelmi, kapcsolati problémák, kirekesztődés) csökkentik a hajléktalanok ez irányú esélyeit.



előzőA hajléktalanok csoportjai A hajléktalanokat segítő intézményrendszerkövetkező